Як і що насправді вибухнуло в Чорнобилі

Досі ходить міф про те, що під час аварії на Чорнобильській АЕС трапився ядерний вибух і нібито був цілий «ядерний гриб». Жодного «гриба», який притаманний ядерному вибуху, під час аварії не було.

А що ж за вибух був?

Насправді, вибухів було два. Перший вибух – тепловий, коли тиск всередині реактору зірвав кришку активної зони реактора, так звану “Систему “Е”, або як її ще називали в народі “Єлєна”. Другий – це вибух водню. В реакторі вода розкладається на водень і кисень, але через високий тиск в активній зоні, вони не взаємодіють. Та коли відбулась розгерметизація активної зони, їм вже нічого не заважало.

Катастрофа вважається найбільшою за всю історію ядерної енергетики, як за кількістю загиблих і потерпілих від її наслідків людей, так і за економічними збитками.

В результаті аварії стався викид радіоактивних речовин, у тому числі ізотопів урану, плутонію, йоду-131 (про йод ми уже писали тут), цезію-134 (період напіврозпаду 2 роки), цезію-137 (період напіврозпаду 30 років), стронцію-90 (період напіврозпаду 29 років). У зруйнованому реакторі тривали неконтрольовані ядерні і хімічні реакції з виділенням тепла. Зупинити активне виверження радіоактивних речовин із зруйнованого реактора вдалося лише в кінці травня 1986 року.

Після вибуху водню почалася пожежа, яка також перекинулася на дах третього енергоблоку. Вогонь гасили до 5 ранку. Внаслідок вибуху та пожежі утворилася радіоактивна хмара, яка накрила не лише території сучасної України, Білорусі та Росії, але й території багатьох європейських країн – Швеції, Австрії, Норвегії, Німеччини, Фінляндії, Греції, Румунії, Словенії, Литви, Латвії. Саме завдяки цій радіоактивній хмарі, яка дійшла до Швеції, про аварію стало відомо за межами СРСР. Саме Швеція першою повідомила про підвищення рівня радіації, після чого про аварію повідомили у радянських медіа. Правда, у дуже сухому форматі. Про це напишемо окремо.

В одному з повідомлень КГБ вказується, що станом на 8:00 годину 28 квітня рівень радіації на 3-му і 4-му енергоблоках становив 1000–2600 мікрорентген на секунду, а на окремих ділянках міста – 30–160

За Міжнародною шкалою ядерних подій (INES) цю аварію класифікували за найвищим – сьомим рівнем небезпеки.

Про природу вибуху зробили крутий ролик наші колеги із Цікава наука

Джерело